بررسی معافیت مالیاتی حقوق به میزان دو هفتم حق بیمه

توسعه معافیت های مالیاتی

بر اساس بخشنامه ۱۹۴۱۸/۴۳۸۵/۲۱۱ سازمان امور مالیاتی جهت رفاه حال کارکنان معافیتی در مورد مالیات حقوق وضع نموده است به این صورت که درآمد مالیات بر حقوق به میزان دوهفتم بیمه سهم کارگر از پرداخت مالیات معاف است.

لینک دانلود گزارش تخصصی بررسی معافیت مالیاتی حقوق به میزان دو هفتم حق بیمه

قانون دوهفتم مختص افرادی می باشد که بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می باشند. افرادی که بیمه شده سازمان خدمات درمانی و یا سایر موسسات بیمه گر ایرانی هستند به اندازه کل سهم بیمه خودشان از معافیت استفاده می نمایند.

بخشنامه فوق در سال ۸۳ منتشر گردیده و هم اکنون ابطال گردیده و بخشنامه جدید جایگزین آن گردیده است. بر اساس این رای، عبارت دو هفتم بخشنامه فوق الذکر باطل شد. چراکه سازمان مالیات فراتر از قانون بخشنامه صادر کرد در صورتیکه در ماده 137 ق.م.م هیچ محدودیت یا شرطی برای میزان معافیت حق بیمه درمانی قید نکرده است.

بنابراین از این پس کل 7% حق بیمه سهم کارگر قابل کسر از درآمد مشمول مالیات حقوق بگیران است. این در حالی است که در متن ماده ۱۳۷ ق.م.م عنوان شده: «همچنین حق بیمه پرداختی هر شخص حقیقی‌ به موسسات بیمه ایرانی بابت انواع بیمه‌های عمر و زندگی و بیمه‌های درمانی از درآمد مشمول مالیات مودی کسر می‌‌شود.» همچنین نص صریح ماده فوق‌الذکر اشاره‌ای به سقف یا مبلغ مشخصی از حق بیمه ندارد.

بنابراین در این بین از سال ۱۳۸۳ سازمان امور مالیاتی صرفا مجوز کسر دو هفتم حق بیمه پرداختی سهم حقوق‌بگیران را از درآمد مشمول مالیات، طبق بخشنامه صادره داده و در تایید این موضوع مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور به موجب لایحه مورخ ۱۷مهر ۱۳۹۷ استناد کرده به نامه مورخ سوم اسفندماه ۱۳۸۲ که از سوی اداره کل امور فنی بیمه شدگان سازمان تامین‌اجتماعی صادر شده و مطابق با آن از تاریخ اول فروردین‌ماه ۱۳۵۵ به بعد از ۷۰درصدحق بیمه سهم کارمند ۲ واحد جهت امور درمانی و ۵ واحد به سایر موارد تخصیص می‌یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.