دانلود قانون محاسبات عمومی در یک نگاه

قانون محاسبات عمومی دارای ۱۴۰ ماده بوده که در ۶ فصل تنظیم گردیده است.

قانون محاسبات عمومی دارای ۱۴۰ ماده بوده که در ۶ فصل تنظیم گردیده است که خلاصه آن در سه صفحه برای دانلود در لینک زیر قرار داده شده است:

لینک دانلود قانون محاسبات عمومی در یک نگاه

کلیات و موارد مهم قانون محاسبات عمومی

 • فصل اول تماما اختصاص به تعارف و اصطلاحات دارد. که مهمترین آن تعاریف، تشخیص، تامین اعتبار، تعهد، تسجیل، حواله، درخواست وجه و هزینه است که مراحل خرج نامگذاری شده است.علاوه بر این تعاریف ذیحساب، معاون ذیحساب، امین اموال، کارپرداز و عامل ذیحساب در این فصل قرار دارد.
 • فصل دوم دارای سه بخش مجزا است که به ضوابط اجرای بودجه همچون انواع درآمد و نحوه وصول و مصرفآنها، انواع هزینه، انواع اعتبار و دیگر موارد مرتبط اشاره نموده است. همچنین ضوابط برگزاری معاملات دولتی از جمله مزایده و مناقصه و ترک تشریفات در این فصل قرار دارد.
 • فصل سوم به امور نظارتی بر دخل و خرج دولت اختصاص دارد که مهمترین بخش آن بر عهده گذاشتن اعمال نظارت مالی بر مخارج دستگاهها از نظر انطباق پرداخت‌ها با مقررات این قانون و سایر‌قوانین و مقررات به وزارت امور اقتصاد و دارایی است.
 • فصل چهارم عموما به روشهای حسابداری و نگهداری حساب های دولتی اشاره دارد. مهمترین موارد در این فصل لزوم انجام تحویل و تحول در زمان تغییر ذیحسابان و همچنین تکلیف کلیه مسئولان دستگاههای اجرایی و کارکنان ذیحسابی‌ها به
  همکاری و تشریک مساعی در زمینه انجام وظایف قانونی ذیحساب است.
 • فصل پنجم تمام اختصاص به نحوه استفاده از اموال دولتی همچون انتقال، فروشش و واگذاری دارد. مهمترین مورد در این فصل مجوز هیئت وزیران جهت هر گونه فروش و واگذاری اموال غیر منقول می باشد
 • فصل ششم اختصاص به امور متفرقه ای همچون نگهدای حساب ها و صورتحسابهای مالی دارد. از مهمترین موارد این فصل به لزوم ارائه کلیه اسناد مالکیت دستگاههای اجرایی به خزانه اسناد مالکیت و همچنین لزوم ارائه اطلاعات مالی به وزارت امور اقتصادی ودارایی می باشد.
2 نظرات
 1. وهب می گوید

  چرا نمیشه پرینت گرفت از فایل قانون محاسبات عمومی در یک نگاه

  1. پشتیبان نظارت مالی می گوید

   سلام – فایل قفل هست. میتونید ازش عکس بگیرید و پرینت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.