چطور از چت هوش مصنوعی یا چت جی پی تی سئوال بپرسیم

داشتن مکالمه با هوش مصنوعی یا چت جی پی تی یا چت رباتها به بخشی از زندگی روزمره بسیاری از افراد تبدیل شده است. با این حال، بسیاری از ما آگاهی و آموزش لازم را نداریم که چگونه به طور مناسب با هوش مصنوعی تعامل داشته و سئوالات خود را بپرسیم و از مکالمات و سئوالات خود بهترین بهره را ببریم. پرسیدن سؤالات درست برای مکالمات موفق هوش مصنوعی بسیار مهم است، زیرا به هدایت مکالمه در جهت درست کمک می کند و تضمین می کند که پاسخ های دقیقی برای سؤالات خود دریافت کنید.

در این پست، در مورد اهمیت پرسیدن سؤالات درست در هنگام مکالمه با هوش مصنوعی، نوع سؤالاتی که بهترین پاسخ ها را از هوش مصنوعی دریافت می کنند، صحبت خواهیم کرد و نکاتی را در مورد نحوه بیان سؤالات خود برای استفاده حداکثری از مکالمات ارائه خواهیم داد. با انجام این کار، می توانید پتانسیل مکالمات هوش مصنوعی را به حداکثر برسانید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات دقیق و مفیدی دریافت می کنید.

هنگام مکالمه با هوش مصنوعی، مهم است به یاد داشته باشید که اطلاعاتی که دریافت می‌کنید به اندازه سؤالاتی که می‌پرسید دقیق و مفید هستند. هنگام پرسیدن سؤالات خود، مطمئن شوید که آنها مختصر و واضح هستند تا هوش مصنوعی بتواند آنچه را که می‌پرسید بفهمد.

باید توجه داشته باشید که هوش مصنوعی فقط می‌تواند به سؤالاتی درباره موضوعاتی که برای تشخیص آن برنامه‌ریزی شده است پاسخ دهد. اگر سوالی خارج از محدوده آن بپرسید، نمی تواند به آن سوال پاسخ دقیق بدهد. یک قانون کلی خوب این است که سوالات خود را متمرکز نگه دارید و از پرسیدن سوالات بیش از حد پیچیده یا باز خودداری کنید زیرا بعید است که بهترین پاسخ ها را از هوش مصنوعی دریافت کنند.

از نحوه بیان سوالات خود آگاه باشید. استفاده از زبان مودبانه و اجتناب از انتقاد یا کلمات منفی در مکالمات می تواند به شما کمک کند که پاسخ های مفیدی از هوش مصنوعی دریافت کنید. علاوه بر این، اگر یک دستیار هوش مصنوعی چیزی را متوجه نشود، بیان مجدد سؤال شما با کلمات مختلف اغلب کمک می کند.

در صورتیکه با پرسیدن سئوال به زبان فارسی، پاسخ های مبهم و غیر دقیقی دریافت می کنید، می توانید سئوال خود را به زبان انگلیسی نیز بپرسید و پاسخ داده شده را با پاسخ در حالت زبان فارسی مقایسه کنید. شاید هوش مصنوعی از درک مفاهیم و معانی کلمات به زبان فارسی ضعیف باشد.

نمونه بهترین سئوالات برای پرسیدن:

مشخص باشد

هرچه سوال شما دقیق تر باشد، احتمالاً پاسخ هوش مصنوعی دقیق تر و مفیدتر خواهد بود و مکالمات هوش مصنوعی بهتر خواهد بود. از پرسیدن سؤالات باز یا مبهم پرهیز کنید و در عوض، تا آنجا که ممکن است زمینه و جزئیات بیشتری ارائه دهید.

مثال 1 : هوای امروز چگونه است؟ این سوال خیلی گسترده است و زمینه کافی برای ارائه پاسخ دقیق یا مشخص را برای هوش مصنوعی فراهم نمی کند. یک سوال خاص تر ممکن است این باشد: “هوای امروز در شهر تهران چگونه است؟”

مثال 2 : آیا می توانید یک رستوران خوب را معرفی کنید؟ این سوال خیلی مبهم است و اطلاعات کافی برای ارائه یک توصیه مناسب در اختیار هوش مصنوعی قرار نمی دهد. یک سوال بهتر مکن است این باشد: “آیا می توانید یک رستوران سنتی خوب در مرکز شهر تهران را که امشب برای شام باز است، توصیه کنید؟”

مثال 3 : اخبار برتر امروز کدامند؟ این سوال خیلی گسترده است و مشخص نمی کند که هوش مصنوعی کدام اخبار را در اولویت قرار دهد. یک سوال بهتر ممکن است این باشد: “سه خبر برتر در بخش سیاسی خبرگزاری های ایران کدامند؟”

مبهم نباشد

هنگام طرح سوال برای هوش مصنوعی از زبان واضح و مختصر استفاده کنید. از استفاده از اصطلاحات تخصصی یا عبارات پیچیده ای که ممکن است هوش مصنوعی متوجه آنها نشود، خودداری کنید.

مثال 1 : «آیا می‌توانید رستوران خوبی را پیشنهاد کنید که غذاهای خوشمزه، محلی، ارگانیکی که مستقیما آنها را از کشاورز خریداری کرده و سرو می‌کند؟» این سوال خیلی طولانی است و از اصطلاحاتی استفاده می کند که ممکن است برای هوش مصنوعی ناآشنا باشد. یک سوال مختصرتر و واضح‌تر ممکن است این باشد: «آیا می‌توانید رستوران خوبی را پیشنهاد کنید که غذاهای سالم و محلی سرو می‌کند؟»

مثال 2 : پیش بینی آب و هوا برای پنج روز آینده در منطقه من از جمله درجه حرارت بالا و پایین، سرعت و جهت باد و احتمال بارش برای هر ساعت از روز چگونه است؟ این سوال بسیار طولانی است و حجم زیادی از اطلاعات دقیق را می طلبد. یک سوال مختصرتر و واضح تر ممکن است این باشد: “پیش بینی آب و هوا برای پنج روز آینده در منطقه من چگونه است؟”

مثال 3 : «آیا می‌توانید فهرستی از ده برند برتر گوشی‌های هوشمند، رتبه‌بندی شده بر اساس سهم بازار در  ایران، برای سه ماهه اول سال 1402 را به من بدهید؟» این سوال مشخص و واضح است، اما ممکن است برای برخی از سیستم های هوش مصنوعی بیش از حد طولانی و دقیق باشد. یک سوال مختصرتر و واضح تر ممکن است این باشد: “ده برند برتر گوشی های هوشمند در ایران کدامند؟”

لحن و ادبیات مناسب باشد

لحن و جمله بندی سؤال شما نیز می تواند بر پاسخ هوش مصنوعی تأثیر بگذارد. سعی کنید از لحن خنثی یا مودبانه استفاده کنید و از استفاده از زبانی که ممکن است بی ادبانه یا پرخاشگرانه تلقی شود خودداری کنید.

مثال 1 : سوال: “آب و هوا امروز چگونه است، ماشین احمق؟” این سوال از لحن بی ادبانه و تهاجمی استفاده می کند که ممکن است توسط هوش مصنوعی به عنوان بی احترامی تلقی شود. یک سوال مناسب تر ممکن است این باشد: “آب و هوا امروز چگونه است؟”

مثال 2 : “پاسخ شما احمقانه بود، مثل اینکه هیچی حالیت نیست!” در پاسخ به آنچه هوش مصنوعی به شما ارائه داده، بهتر بود اینگونه ادامه می دادید:”پاسخ شما دقیق نیست لطفا بهتر و دقیق تر آن را تحلیل کنید”

اینها تنها بخشی از آنچه به عنوان مهارت سئوال پرسیدن است، بوده که بصورت خلاصه بیان شد. اما بصورت کلی سئوال پرسیدن درست و صحیح یک مهارت است که همه ما برای رسیدن به یک پاسخ صحیح و مناسب که گویای رفع سئوال ما باشد، به آموختن آن نیاز داریم.

2 نظرات
  1. فرهاد می گوید

    سلام

  2. الیار می گوید

    شکل انسان های اولیه جچور بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.