شماره پنجم فصلنامه تخصصی نظارت مالی : قانون محاسبات عمومی در یک نگاه

شماره پنجم فصلنامه تخصصی نظارت مالی هم اکنون پیش روی شماست.

قانون محاسبات عمومی دارای 140 ماده بوده که در 6 فصل تنظیم گردیده است.

  • دو فصلنامه تخصصی نظارت مالی، سال چهارم، شماره پنجم
  • قانون محاسبات عمومی در یک نگاه، به همراه متن کامل و برخی آیین نامه ها
  • لینک دانلود نسخه پی دی اف

فصل اول تماما اختصاص به تعارف و اصطلاحات دارد. که مهمترین آن تعاریف، تشخیصف تامین اعتبار، تعهد، تسجیل، حواله، درخواست وجه و هزینه است که مراحل خرج نامگذاری شده است.علاوه بر این تعاریف ذیحساب، معاون ذیحساب، امین اموال، کارپرداز و عامل ذیحساب در این فصل قرار دادرد.

فصل دوم دارای سه بخش مجزا است که به ضوابط اجرای بودجه همچون انواع درآمد و نحوه وصول و مصرفآنها، انواع هزینه، انواع اعتبار و دیگر موارد مرتبط اشاره نموده است. همچنین ضوابط برگزاری معاملات دولتی از جمله مزایده و مناقصه و ترک تشریفات در این فصل قرار دارد.

فصل سوم به امور نظارتی بر دخل و خرج دولت اختصاص دارد که مهمترین بخش آن بر عهده گذاشتن اعمال نظارت مالی بر مخارج دستگاهها از نظر انطباق پرداخت‌ها با مقررات این قانون و سایر‌قوانین و مقررات به وزارت امور اقتصاد و دارایی است.

فصل چهارم عموما به روشهای حسابداری و نگهداری حساب های دولتی اشاره دارد. مهمترین موارد در این فصل لزوم انجام تحویل و تحول در زمان تغییر ذیحسابان و همچنین تکلیف کلیه مسئولان دستگاههای اجرایی و کارکنان ذیحسابی‌ها به همکاری و تشریک مساعی در زمینه انجام وظایف قانونی ذیحساب است.

فصل پنجم تمام اختصاص به نحوه استفاده از اموال دولتی همچون انتقال، فروشش و واگذاری دارد. مهمترین مورد در این فصل مجوز هیئت وزیران جهت هر گونه فروش و واگذاری اموال غیر منقول می باشد

فصل ششم اختصاص به امور متفرقه ای همچون نگهدای حساب ها و صورتحسابهای مالی دارد. از مهمترین موارد این فصل به لزوم ارائه کلیه اسناد مالکیت دستگاههای اجرایی به خزانه اسناد مالکیت و همچنین لزوم ارائه اطلاعات مالی به وزارت امور اقتصادی ودارایی می باشد.

👏🏻 حامی باش

💠 “فصلنامه تخصصی نظارت مالی” دغدغه آگاهی بخشی و تولید محتوای دسته اول در حوزه مالی و محاسباتی دارد. “فصلنامه تخصصی نظارت مالی” سعی می کند آنچه به عنوان محتوا تولید و انتشار می یابد، غنی، مختصر و کاربردی باشد. بیش از پنج سال است که فعال بوده ایم و سعی خواهیم نمود در ادامه نیز بهتر و بیشتر ادامه دهیم.

💠 می‌دانیم که شاید برای شما کم اهمیت باشد اما هر حمایتی برای ما از عجیب‌ترین اتفاق‌های این روزهاست. باور کنید. اگرچه هدف ما ارائه ی محتوای رایگان برای دسترسی راحت تر در سطح عموم افراد جامعه است اما حمایت شما باعث تداوم فعالیت و همینطور انگیزه ی بیشتر تیم “نظارت مالی” خواهد بود. ادامه حیات «نظارت مالی» به کمکهای شما وابسته است و به این وابستگی مفتخر است. پس دور از انتظار نیست که «نظارت مالی» نیز همچون دیگر مراکز و نهادهای خصوصی به تنگناهای اقتصادی گرفتار شود. با وجود این بنا داریم با حمایت مالی مخاطبان خود، مردم و نخبگان این مسیر را ادامه دهیم و برای بقای خود دلبسته کسانی هستیم که حیات و استقلال این رسانه را محترم می‌شمارند و برای ادامه راه همراهی و حمایت می‌کنند.

لینک درگاه حمایت شما از ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.