منابع، سئوالات، نحوه برگزاری آزمون حسابدار رسمی

آزمون حسابدار رسمی یک آزمون است که برای افرادی که می خواهند حرفه حسابداری را دنبال کنند، الزامی است. این آزمون معمولاً توسط انجمن حسابداران یا سازمان های مرتبط با حسابداری برگزار می شود و شامل مواردی مانند مفاهیم حسابداری، مالیات، حسابرسی و دیگر موارد مرتبط با حسابداری است. پاس کردن این آزمون معمولاً یکی از شرایط لازم برای اخذ مدرک حسابداری است.
در ایران، آزمون حسابدار رسمی توسط انجمن حسابداران رسمی ایران (IFACI) برگزار می‌شود. IFACI به عنوان سازمانی که مسئول برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای حسابداری در ایران است، این آزمون را برای اعضا و علاقه‌مندان به حسابداری برگزار می‌کند. آزمون حسابدار رسمی ایران شامل مباحث مختلف حسابداری و حسابرسی است و افرادی که موفق به قبولی در این آزمون می‌شوند، می‌توانند به عنوان حسابداران حرفه‌ای در ایران فعالیت کنند.

حسابدار رسمی کیست؟

آزمون حسابدار رسمی یا CPA یک آزمون حرفه ای است که به افراد واجد شرایط پس از موفقیت در آزمون و طی مراحل تشخیص صلاحیت حرفه ای کد عضویت تعلق می گیرد و ایشان میتوانند گزارشات صادر شده در حیطه صلاحیت حرفه ای را امضا کنند.در واقع یک حسابدار رسمی صلاحیت امضای گزارشات مالی و انجام خدمات اطمینان بخشی به گزارشات تهیه شده توسط واحد مورد رسیدگی را دارد.

منابع جدید آزمون آمادگی حسابدار رسمی

شرایط ثبت نام در آزمون حسابدار رسمی سال 1402

پرسش و پاسخ های متداول درباره سوابق کاری و مدرک تحصیلی متقاضیان شرکت در آزمون حسابدار رسمی

حسابداران، حسابرسان وسایر افراد با مدارک مرتبط دانشگاهی پس از مدتی که توسط جامعه حسابداران رسمی مشخص می شود مشغول به کار شدند می توانند در آزمون حسابدار رسمی شرکت نمایند. پس از قبولی در آزمون برای متقاضیان کارت عضویت توسط جامعه حسابداران رسمی ایران صادر می گردد که پس از آن می توانند در چارچوب قوانین و مقررات و اساسنامه جامعه حسابداران رسمی عهده دار وظایف حسابرسی و بازرسی قانونی انواع بنگاه های اقتصادی شوند. مهر و امضای حسابداران رسمی روی گزارشات بررسی شده توسط آن ها به منظور اطمینان بخشی واعطای اعتبار در بسیاری از ارگان ها و سازمان ها مورد توجه و در برخی موارد الزامی است از جمله:

  1. سازمان تامین اجتماعی
  2. سازمان امور مالیاتی
  3. سازمان بورس اوراق بهادار
  4. بانک ها
  5. دادگاه ها و دادسراها و…
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.